ul. Stawisińskiego 7, 87-100 Toruń
tel. (56) 648 64 52
pm2torun@wp.pl

Katecheza

Szczęść Boże! 

W minioną niedzielę obchodziliśmy w kościele uroczystość MIŁOSIERDZIA BOŻEGO.

Co to jest miłosierdzie? Co to znaczy, że Pan Bóg jest miłosierny?

     Miłosierdzie to miłość, która przebacza. Taką szczególną miłością kocha nas Pan Bóg. On chce przebaczyć każdemu człowiekowi złe uczynki, by stał się na nowo dobrym. O tej bardzo ważnej sprawie przypomniała całemu światu św. Faustyna.

*Miłosierdzie Jezusa- praca z obrazem

-Kogo przedstawia obraz?

-Jak Pan Jezus wygląda na obrazie?

-Jaki gest prawą ręką wykonuje Pan Jezus?

-Na co wskazuje lewą ręką?

-Ile promieni wypływa z serca Pana Jezusa?

-Jakiego koloru są promienie?

-Dlaczego promienie wypływają z serca?

    Jezus kazał namalować siebie na obrazie, ponieważ chciał, abyśmy pamiętali o Jego wielkiej miłości. Patrząc na obraz, mamy wrażenie, że Jezus idzie w naszą stronę i wyciąga prawą dłoń, jakby chciał nas pobłogosławić. Lewą ręką wskazuje na swoje serce. Dwa promienie wychodzące z Jego serca mają różne kolory: jeden jest blady (jasnoniebieski), a drugi czerwony. Jasny promień przypomina wodę, którą zostaliśmy polani podczas chrztu. Staliśmy się wtedy dziećmi Boga. Kolor czerwony oznacza krew Jezusa, którą z miłości do nas przelał na krzyżu. Czerwony promień przypomina nam, jak bardzo Bóg kocha każdego człowieka. Pod obrazem jest napis „JEZU, UFAM TOBIE”, abyśmy zawsze pamiętali o obecności Pana Jezusa.

Zachęcam Was do wysłuchania piosenek o św. Faustynie 

Z Panem Bogiem 😀 


Szczęść Boże!

Witam Was bardzo serdecznie i zapraszam do kolejnego tematu katechezy.

Msza Święta jest spotkaniem z Jezusem Zmartwychwstałym.

*   Jezus zmartwychwstał, wstał z grobu i żyje wśród nas. W kościele, przy ołtarzu pojawiły się znaki zmartwychwstałego Jezusa:

– figurka Jezusa Zmartwychwstałego -oznacza zwycięstwo Jezusa nad śmiercią i szatanem

– paschał -to duża woskowa świeca -jest ona symbolem Zmartwychwstałego Jezusa

– krzyż z czerwoną stułą -oznacza, że Chrystus na krzyżu złożył za nas najdoskonalszą ofiarę. Czerwony kolor symbolizuje ogień i krew.

– baranek wielkanocny- symbolizuje również Zmartwychwstałego Jezusa, który umarł za moje i Twoje grzechy, choć  był niewinny.

* Pan Jezus oddał za nas swoje życie. Jesteśmy mu za to wdzięczni. Podczas każdej Mszy Świętej przypominamy sobie o tym, śpiewając:

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, obdarz nas pokojem.

* Tabernakulum – szczególne miejsce obecności Jezusa Zmartwychwstałego.

     W kościele jest takie specjalne miejsce, w którym jest schowane Ciało Pana Jezusa. Znajduje się tam ono pod postacią Białego Chleba. Przyjmują je ludzie, którzy pragną żyć w przyjaźni z Panem Bogiem. Jest to TABERNAKULUM.

Żegnam się z Tobą piosenką „Otwierasz niebo, Panie, Baranku nasz”…


Szczęść Boże !

PAN JEZUS POWSTAJE Z MARTWYCH

      Po śmierci Pana Jezusa na krzyżu Jego ciało złożono do grobu. Grób wykuto w skale i zamknięto ogromnym, ciężkim kamieniem. Postawiono straże broniące dostępu do Pana Jezusa .Smutny był to widok. W niedzielę rano przyszły do grobu kobiety, które w dłoniach trzymały słoiczki z pachnącymi olejkami i ziołami. Chciały skropić ciało Pana Jezusa, bo tak nakazywał zwyczaj. Kiedy przyszły do grobu zobaczyły, że kamień jest odsunięty, grób pusty, a silni żołnierze drżą ze strachu. Na skale kobiety zobaczyły anioła w szatach białych jak śnieg. Przestraszyły się! „Nie bójcie się – powiedział Anioł. -Szukacie Jezusa Ukrzyżowanego, ale tu Go nie ma, powstał z martwych”. Kobiety ogromnie się ucieszyły. Jezus żyje! Zwyciężył! Pokonał śmierć i zło! Szybko pobiegły powiedzieć o tym uczniom.

*Radość ze zmartwychwstania Pana Jezusa- rozmowa kierowana

– W jaki dzień kobiety szły do grobu Jezusa?
– Kto im powiedział o zmartwychwstaniu Jezusa?
– Dlaczego kobiety tak bardzo z tego się ucieszyły?
– Co pokonał Pan Jezus?
– Dlaczego się cieszymy, że Jezus żyje?

Usłyszeliście przed chwilą pieśń, w której wybrzmiewa słowo ”ALLELUJA”. Słowo to jest radosnym okrzykiem ogłaszającym Zmartwychwstanie Pana Jezusa.


Scenariusz przedświąteczny

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Pan Jezus umiera z miłości do nas.

Dzisiejszy dzień jest dniem szczególnym. W Wielki Piątek wspominamy mękę i śmierć Pana Jezusa.

Będziemy adorować krzyż, czyli z szacunkiem i wdzięcznością w sercu podejdziemy do krzyża i pokłonimy się, dziękując Jezusowi za Jego miłość, za dar z Siebie, dzięki któremu otworzył nam bramy Nieba – Swojego Królestwa.

Zachęcam Ciebie do wysłuchania pieśni „Jezus kocha Ciebie dziś”. Po jej wysłuchaniu opowiedz rodzicom, o czym była ta pieśń? Dlaczego Pan Jezus zgodził się umrzeć na krzyżu?

W Wielką Sobotę modlimy się przy Grobie Jezusa.

W Wielką Sobotę w kościołach ludzie odwiedzają symboliczny Boży grób. Jest to dekoracja, która ma nam przypominać złożenia ciała Pana Jezusa do grobu po jego śmierci na krzyżu. W centralnym miejscu grobu Bożego umieszczona jest monstrancja, w której kapłan w Wielki Piątek przenosi Pana Jezusa ukrytego w Hostii-białym chlebie. Pamiętaj jednak, że Jezus nie pozostał w grobie! On pokonał śmierć i zmartwychwstał.

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Tobie, abyś prawdziwie  rozradował się Jezusem Zmartwychwstałym, abyś  miał pewność, że ON zawsze jest z Tobą i dotrzymuje Swoich obietnic. JEZUS ZMARTWYCHWSTAŁ, tak jak powiedział…ALLELUJA!!!

Rozmiar czcionki
Contrast